• +90 533 813 25 30
 • info@learnforbusiness.com
TPM - Toplam üretken bakım
Hazırlayan
Yorumlar (2)
Kategori
Almak için
Giriş / Kaydol
Açıklama
Dersler
Yorumlar
TPM - Toplam üretken bakım

Toplam üretken bakım (TPM), üretim sürdürülebilirliğini ve sistemlerin kalitesini korumak ve iyileştirmek için makinelerin, ekipmanların, çalışanların ve destekleyici faaliyetlerin kullanılması sürecidir. TPM’i öğrenmek ve uygulamak şirketinize kar, size ise kariyer ve daha yüksek kazanç getirecektir.
Toplam Üretken Bakım (TPM) Nedir? Şirketinizde bir makinanın arızalanıp 1 saat durduğunda bunun şirketinize maliyetini biliyor musunuz? Bu maliyet yalnız makinanın arızası için alınacak yedek parça, harcanacak iş gücü, harcanacak enerji için harcanan para değildir. Bunun çok daha fazlası makinanın normalde çalışıyorken kazandıracağı paranın kazanılmamasıdır. Özellikle bu makine alternatifi olmayan bir makine ise, üretimde darboğaz oluşturan bir makine ise bu maliyet daha da artacaktır.
Peki, bu sorunu gidermeye nasıl yardımcı olabilirsiniz?
Toplam üretken bakım (TPM), üretim sürdürülebilirliğini ve sistemlerin kalitesini korumak ve iyileştirmek için makinelerin, ekipmanların, çalışanların ve destekleyici faaliyetlerin kullanılması sürecidir. Basitçe söylemek gerekirse, proaktif ve önleyici bakım tekniklerini vurgularken, çalışanları kendi ekipmanlarının bakımına dahil etme sürecidir.

Toplam üretken bakım, mükemmel üretim için çaba gösterir.
Şöyle ki;
• Arıza olmayacak,
• Makine durması veya yavaş çalışması olmayacak,
• Hatalı üretim olmayacak,
• İş kazası olmayacak,
Toplam üretken bakımın amacı, aksama süresini azaltarak verimliliği artırmak olduğundan, bir TPM programı uygulamak, zaman içinde genel ekipman verimliliğinizi ya da kısaca verimliliğinizi (OEE) büyük ölçüde arttırabilir. Bunu yapmak için önleyici bakım her zaman herkesin aklında ilk sıralarda olmalıdır. Örneğin, "nerede tırak orada bırak" zihniyetiyle çalışan makineler, toplam üretken bakım için bir seçenek değildir. Bir TPM programı, bu zihniyetten kurtulmaya yardımcı olur ve makineyi bir operasyonun temel odağına koyma ve kullanılabilirliğini en üst düzeye çıkarma konularından birine dönüştürür. TPM aracılığıyla OEE'yi iyileştirmek, genellikle önleyici ve otonom bakım, makine işleten çalışanların eğitimi ve iş süreçlerinin güvenliği ve standardizasyonu gibi temel alanları ele almak için küçük, çok disiplinli ekipler oluşturarak yapılır. Toplam üretken bakım, üretim araçlarının verimli ve etkin kullanımına odaklanır, yani tüm departmanlar dahil edilmelidir. Bu küçük ekipler, ekipmanın güvenilirliği sayesinde üretkenliği artırmak ve arıza süresini azaltmak için birlikte çalışır.

TPM - Toplam üretken bakım

4.5
(2 Oy )
 • 5 Puan
 • 4 Puan
 • 3 Puan
 • 2 Puan
 • 1 Puan
Yourm Ekle
Yorum eklemek için önce giriş yapmalısınız..
 • 99 Gün önce

  video anlatıöları gayet anlaşılır olarak düzenlenmiş.Bazı görsellerle desteklenirse daha başarılı bir sunum olabilir.Katılımcılar içinde anlaşılması daha da kolaylaşır.

 • 110 Gün önce

  eğitim videoları benim için gayet öğretici ve akıcı bir şekilde devam ediyor. Çalıştığım firmada sizlerden öğrendiklerimi yavaş yavaş uygulamaya başladık ve etkilerini görmekteyiz. Ayrıca eğitim konusu açılınca sizleri eğitim almak isteyen arkadaşlara öneriyorum ve konusu açıldıkça önermeye de devam edeceğim.